2018 legnagyobb kihívása a fizikai világ markáns megjelenése a digitális megoldások mellett. A mesterséges intelligencia (MI) átalakítja a számítógépes világot, a gépek már értik a szavainkat. Az algoritmusalapú tervezés kötelező, a marketingstratégiában az ügyfelek és a márka közé költözik. Az MI átalakítja az emberi munkafolyamatokat, de nem fogja megszüntetni, a gépekkel együtt kell működnünk, hiszen ez a fejlődés záloga; míg a blokklánc átláthatóbbá és egyszerűbbé teszi a céges folyamatokat. Sokkal jobban kell figyelni a fogyasztókra is, hiszen a pénzükkel nyilvánítják ki a véleményüket, és csak akkor fogják az adott márkát preferálni, ha az hiteles.
Érdemes tehát megnézni, milyen technológiai trendekre ajánlatos vigyázó szemeinket vetni. Íme, a hét legfontosabb trend idén!
Mesterséges intelligencia
Előbb vagy utóbb a mesterséges intelligencia fog helyettünk dönteni a komolyabb üzleti kérdésekben is, de szerencsére ez még csupán a jövő záloga. Az emberi erőforrás egyelőre kihagyhatatlan a folyamatokból, az MI a lényeges és értékes adatok szelektálásában segíthet. A bátrabb vállalatok azonban már ilyen „kollégákkal” fogják elvégeztetni a komolyabb, adatalapú gondolkodást igénylő feladatokat. Az MI csökkenti a fejlesztések és új termékek tesztelésének idejét, valamint a tervezési fázisokat. A gépi intelligencia legnagyobb előnye, hogy szabad teret ad a döntéshozatal számára, gyorsítja a folyamatokat és növeli a keresztmetszetet.
Az MI (az adatok forradalma) ugyan ki fog váltani ma még létező munkahelyeket, de újakat is teremt, új üzleti modelleket és iparágakat indít növekedésnek – az okos eszközök tömeges megjelenésével könnyen beágyazható ezekbe. Az MI segítségével végre optimálisan hangolható össze az emberi erőforrás a gépivel. Előbbi felértékelődik, hiszen okos környezete digitális „karnagyává” változik, a technológiát önmaga kiterjesztéseként használja.
Kibővített valóság
Az idei CES legnépszerűbb kütyüi többek között az AR-szemüvegek voltak. A valóság és annak kibővített változata közötti határok már elmosódtak, kereskedelmi AR-alkalmazások tömkelegével fogunk ez évben találkozni, az ipartól a mezőgazdaságig bezárólag. Az AR már jól ki tudja szolgálni az emberi hatékonyságot és a jelenkor munkaerőpiaci lehetőségeit is könnyen bővítheti; az innovatív üzletszerzési lehetőségek kiaknázására a leginkább alkalmas ma. Tömegtermékké válik, a semmiből teremt piacot, a mindennapi életünk szerves része lesz, mint egy weboldal. A kiskereskedelemben, iparban, gyártásban, ügyfélszolgálatokon és a marketingben találkozhattunk vele a leghamarabb.
Autonóm eszközök
Nem kerülhetők ki az autonóm eszközök sem (drónok, járművek és robotok), ezek mára önfenntartóvá és tanulóvá váltak. Látványos üzleti hatásuk a B2B világában lesz, az önjáró járművekkel viszont ebben az évben az iparban, a mezőgazdaságban és repülőtereken találkozhatunk. A drónok, felvértezve a mesterséges intelligenciával, az iparban és a térképészetben fognak jelentős szerepet betölteni.
Hét fontos technológiai trend idén
|
1. Mesterséges intelligencia
|
Virtuális ügynökök
A legtöbb vállalat aggódik, hogy cége öt éven belül elavulttá válhat a startup dömping miatt, nem véletlen, hogy az ügyfélélmény terén akarnak újítani. Az ügyfélkiszolgálás kulcsa ma az ember és a gép közötti összhang megteremtése. Az intelligens, virtuális automatizált ügynökök és az emberek egy csapatban dolgozva szolgálják ki őket, így jobban megértik ügyfeleiket (prediktív elemzések és gépi tanulás útján).
Hibridfelhő
A felhő ma kötelező informatikai modell, az automatizálás és a céges intelligencia infrastruktúrája. 2018-ban a cégek a többfelhős megoldásokat (felügyelt, Saas, magán és szolgáltatott) részesítik előnyben, de ez a felhőbőség pont azt akadályozza, hogy az egyes cégek teljes mértékben kiaknázhassák az MI alapú megoldásokat. A probléma abból adódik, hogy az adatok és az alkalmazások nem a megfelelő felhőbe kerülnek. Erre megoldás a holisztikus (magán és nyilvános felhők kombinálása), avagy a „megafelhő”. Ez képes koherens képet mutatni a teljes céges informatikai környezetről. Innovatív megoldás, melyben a hálózatkezelés, a tárolás, a számítás és az összehangolás területét egységesítik. A hibridfelhős környezet menedzselése viszont új költségeket vonz és ma még bonyolult feladatnak tűnik, viszont már rövidtávon is költséghatékony.
Kiberbiztonság
Májustól indul a GDPR szabályozás, mely felváltja a korábbi adatvédelmi irányelveket, a közelgő határidő pedig növeli az adatvédelemmel kapcsolatos aggodalmakat. Az említett technológiai trendek jelentős digitális előnyökkel támogatják a cégeket, az új fejlesztésű eszközök viszont a legtöbb esetben nóvum voltuk miatt biztonsági hiányokkal küzdenek, új és előre nem látható biztonsági fenyegetéseket generálnak. Amit nyernek a réven, elvesztik majd a vámon. 2018-ban nemcsak a felhasználóknak kell növelniük a kibertámadásokkal kapcsolatos tudatosságukat, hanem a cégeknek is több felelősséggel kell kezelniük digitális világukat. Hiába veszi komolyan egy nagyvállalat a biztonságot (és allokál külön költségvetést hozzá), ha a beszállító kisebb vállalkozásai nem fordítanak rá kellő figyelmet.
Szándékalapú hálózatok
A biztonság mellett a hálózatok fontossága is felértékelődött, a digitalizáció miatt nagyobb elvárásokat támasztunk velük szemben. Az új korszakot a szándékalapú hálózatok szolgálják ki, melyben a hálózati eszközöket szövetként értelmezik, így nem kell minden egyes eszközt egyenként és manuálisan konfigurálni. Az üzemeltető nem egy parancsot, hanem egy szándékot ad meg, a rendszer ennek alapján önmaga állítja be az egyes hálózati elemeket. Ennek a továbbfejlesztett változata az intuitív hálózat (például a Ciscónál), ahol maga a hálózat valós időben kommunikál a „gazdáival”.